Psikoterapi

Psikolojik Sorunlara Çözüm Odaklı Yaklaşım

Stres kontrolünde, evlilik ve çiftlerin problemlerinde,  okul sorunlarında etkili ve kısa süreli bir danışmanlık yöntemi olan çözüm odaklı terapi, son yıllarda yaygın olarak sorun çözümünde kullanılmaktadır. Çözüm odaklı terapi, problemden çok ulaşılmak istenen yer ve gelecekle ilgilenmektedir. Bireylerin geçmişi değil gelecek önemlidir, çünkü problem odaklı konuşmalar kişiyi çözümden uzaklaştırmaktadır. İnsanlar da çoğu kez problemle ilgilenmek yerine hemen değişim istemektedirler.

Çözüm odaklı danışmanlık yaklaşımına göre problemler kişilerin negatif inançları sebebiyle devam etmektedir. Negatif inançları değiştirme için kişinin problemi daha az ve kendini daha iyi hissettiği anlardaki inançları, algıları üzerinde durmak ve olumlu düşünce oluşturmak çözüm için önemlidir.

Bu yaklaşımda;

  • İnsanların hayatlarında zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Bireysel farklılıklara bağlı olarak sorunları çözme yolları da değişiklik gösterir.
  • Çözümler için geçmişi değil geleceği görmek; geçmişteki hatalarla ilgili suçluluk duymak yerine gelecekteki değişimler için sorumluluk almak önemlidir.
  • Değişim sürekli ve kaçınılmazdır. Yaşamlarında ufak değişimler yapanlar büyük değişimler için adım atmışlardır.
  • Sorunun kompleks olması çözümün de öyle olmasını gerektirmemektedir.

 

Çözüm odaklı terapi stres kontrolünde, evlilik ve çiftlerin problemlerinde,  okul sorunlarında etkili bir danışmanlık yöntemidir. Çözüm ve gelecek odaklı bir yaklaşım olduğu için koçlukta da çok etkili bir yaklaşımdır ve günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yaklaşımın yararlılığı üzerine yapılan araştırmalarda ciddi başarılar saptanmıştır. Diğer klasik yaklaşımlardan farklılıklarının problem yerine çözüme odaklanması, danışana göre esneklik sağlaması, işlemeyen çözüm yollarının ortadan kaldırılması, çözüm yollarının danışanın yeteneklerine dayandırılması, bu sayede de kısa sürede fayda sağlanabilmesi olduğu söylenebilir.

Yorum Yapın

Gönder
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.